Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?Sarı kantaron çayı nasıl hazırlanır? Sarı kantaron çayını hazırlamadan önce sarı kantaron nedir ve nelere faydası vardır bir göz atalım. Öncelikle sarı kantaron bitkisi pek çok hastalığın tedavisinde alternatif iyileştirici olarak tercih edilmektedir. Özellikle her yerde yetişmesi mümkün olan sarı kantaron bitkisi çoğunlukla Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika da yetiştirilmekte ve ticari olarak da satışı gerçekleşmektedir. Ülkemizde çoğunlukla yeşillik alanların daha çok olduğu bölgelerde yetişen sarı kantaron bitkisi, her hangi bir bakım gerektirmeksizin yetişip çoğalmaktadır.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron çayını hazırlamak için gerekli olan malzemeler, 3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ve 1,5 su bardağı sıcak su... İlk olarak suyu bir demlik veya ısıtıcının içerisine alıp kaynatalım. Su bir taşım kaynadıktan sonra ocağın üzerinden indirelim. Kurutulmuş olan sarı kantaron bitkisinden bir su bardağının içerisine 3 çay kaşığı ilave edelim ve bitkinin üzerine de kaynamış olan suyu ilave edip bardağı ağzını bir kapak ile kapatalım.
Bu şekilde sarı kantaron çayını yaklaşık 5-6 dakika kadar demlemeye bırakalım ve sürenin ardından afiyetle tüketelim. Arzu ederseniz sarı kantaron çayınızın içerisine bir kaç damla limon suyu ilavesi yapabilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayının Sağlık İçin Faydaları
 • Ülser ve gastrit sorunu olan kişiler sarı kantaron çayı oldukça faydalıdır. Faydasından yararlanmak için ise günde bir su bardağı ölçüsünde sarı kantaron çayı içilmesi yeterli olacaktır.
 • İştah açıcı özelliği vardır ve gün boyu kendinizi dinç hissetmenize yol açar.
 • Vücuda kuvvet verdiği gibi kas gevşetici özelliği de vardır ve olası kramp sorunlarına iyi gelir. 
 • Sarı kantaron çayının ateş düşürücü etkisi fazladır ve yüksek ateşi olan kişilerin iyileşmesinde fayda sağlar.
  Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • Bronşit hastalığına iyi geldiği gibi bronşların açılmasında da faydalı bir çaydır.
 • Bağırsak kurtları diye adlandırılan tenya ve solucanların düşürülmesinde faydalıdır. Aynı zamanda günlük olarak tüketilen sarı kantaron çayı, bağırsak hastalıklarına ve bağırsak iltihaplanmasına karşı kişileri korur.
 • Menopoz döneminde pek çok bayan da görülen ateşlenme ve terleme sorunlarını giderir. Ayrıca kadın hastalıklarına karşı da koruyucu özelliği vardır.
 • Nezle, grip ve soğuk algınlığının giderilmesinde sarı kantaron çayı etkilidir. 
 • Zona hastalığın iyileşme sürecinde sarı kantaron çayı önemli etkilere sahiptir. 
 • İdrar yolu iltihaplarının giderilmesinde faydalıdır ve böbrek hastalıklarına karşı kişileri korur. 
Sarı Kantaron Çayını Hazırlarken Dikkat Edilecek unsurlar
 • Öncelikle sarı kantaron bitkisinin kurusundan çay hazırlayacak iseniz bitkiyi önce bardağın içerisine ilave etmeniz ve üzerine de sıcak suyu boca etmeniz gerekir. Aksi halde suyu önce bitkiyi de sonra ilave ederseniz bitkinin suyun üzerinde kalmasına yol açar ve çözümlenmesini zorlaştırabilirsiniz.
 • Sarı kantaronun üzerine sıcak suyu ilave ettikten sonra bardağın üstünü kapatın ve buharın dışarıya çıkmasını engelleyin. Böylelikle bitkinin bileşenleri açığa daha çabuk çıkacaktır.
 • Su ile çayı buluşturmanın ardından sarı kantaron çayınızı  dakikanın ardından yudumlamaya başlayın. Demlenme sürecini uzatır iseniz faydalarının yok olmasına sebebiyet verebilirsiniz.
 • İlk aşamalarda çayınızı içmekte zorlanır iseniz sarı kantaron çayınıza bir kaç damla limon suyu ilavesi yapabilirsiniz.
 • Sarı kantaron çayınızı her seferinde taze olarak hazırlamanızı tavsiye eder ve sağlık için fazla beklemiş bitki çaylarını içmemenizi öneririz. 

Yayınlanma Tarihi : 30.11.2014 07:53:16

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır? Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?"

Ayşe

Cevap Sayısı: 0
ben ilaç kullanıym bu bitki çayını içe bilirmiyim

2017-07-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

rukiye

Cevap Sayısı: 0
sarı kantoron çayını günde kaçkez ve açmı tokmu içmeliyiz..

2016-09-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

BELGİN

Cevap Sayısı: 0
GERÇEKTEN FAYDASINI GÖRDÜM İNANADIM SİZDE GÖREBİLİRSİNİZ DOĞUM SONRASI YAŞADIĞIM PANİK BOZUKLUĞU TEDAVİ ETTİ HER AKŞAM İÇTİM HEM UYUDUM HEM SAKİNLEŞTİM HEMDE KORKULARIM AZALDI ÖNCESİNDE DOKTORA GİTMİŞTİM VA BANA BİR SÜRÜ İLAÇ YAZMIŞTI DÜŞÜNÜN Kİ BEN BU BİTKİ SAYESİNDE YENİDEN DOĞDUM TEREDDÜT ETMEDEN İÇEBİLİRSİNİZ SADECE ANTİDEPRESAN KULLANMAMANIZ GEREKİYOR İLAÇ ETKİLEŞİMİ YAPABİLİR.

2015-01-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

seda

Cevap Sayısı: 0
Her ilde aktarlarda güvenli olarak bulunur mu ya da internette güvendiğiniz bir adres var mı sipariş için ?Teşk.

2014-09-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

----

Cevap Sayısı: 0
Ben kurutulmuş halini bir demliğin alt kısmına koyup alabildiği kadar suyla kaynatıyorum. Rengi normal çay gibi oluyor sonra soğutup dolapta saklayıp sabahları aç karnına bir çay bardağı kadar cezvede ısıtıp içiyorum. Fazla içmek midesel sıkıntılar doğurabiliyor. Depresyon ve panik bozukluklarına gerçekten iyi geliyor.

2014-08-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

safiye

Cevap Sayısı: 0
sarı kantaron suyunu nasıl hazırlanır vede nelere faydası var yada şöyle sorayım sarı kantaronun nasıl içildiği önemlimi suyumu çayımı yoksa yağımı daha faydalı lütfen cvp yazın tşk.ederim

2014-07-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

nail

Cevap Sayısı: 0
merak ediyorum kullanmak istiyorum

2013-06-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır? hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır? konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kantaron, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018