Kantaron Yağının Saça Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kantaron Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağının saça faydaları oldukça fazladır. Saç diplerine ve genellikle saçlı derideki sorunlardan kaynaklanan saç dökülmelerinde oldukça faydalıdır. Saçın kepeklenmesi, saç egzamalarında, saçta kullanılan kimyasal boyalardan kaynaklı ve kozmetik ürünlerinden kaynaklı olan dış etkilerle oluşmuş farklı nedenlerden dolayı meydana gelen saç sorunlarında, saçlı deriyi yeniden onarmak ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlamada faydalıdır.

  • Saçla ilgili başka bir hastalığınız yoksa eğer, saç diplerine sürdüğünüz kantaron yağı, saçlarınızdaki dökülmeleri engeller.
  • Saç derisinde oluşan kepeklenmeyi önler.
  • Saçlı deride oluşan pullanmayı önler.
  • Saç egzamalarında rahatlatıcı etkisi vardır.
  • Travma ve radyasyon tedavisi gibi dış etkenlerden kaynaklanan saç dökülmelerinde, saç hücrelerini yenileyici etkisi vardır.
Evde uygulayacağınız bir saç kürü
  • 1 tatlı kaşığı kuru ısırgan yaprağı
  • 1 tatlı kaşığı kuru sarı papatya
  • 1 tatlı kaşığı sarı kantaron
Banyo yapmadan yaklaşık bir saat kadar önce saç derinize parmak uçlarıyla kantaron yağını sürün. Bu işlemi yaparken saç derinize kantaron yağını iyice yedirmelisiniz ve saç derinize masaj yapar gibi yapmalısınız. Yaklaşık bir saat geçtikten sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı yıkayın hatta saçınızı bebe şampuanıyla da yıkayabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra bu malzemelerle hazırlayacağınız losyonu sürüp bırakın. Losyonu hazırlamak için bir büyükçe bir kabın içine bitkilerin hepsini koyun ve üzerine kaynatılmış suyu ilave edip demlenmesi için yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Hazırladığınız karışım ılıdıktan sonra temiz bir tülbent yardımıyla suyunu süzün ve böylece losyonunuz hazır. Böylece kantaron yağının saça faydasını mucizevi şekilde göreceksiniz. Eğer saç dökülmesi veya saçınızda kepeklenme gibi bir sorun varsa bu losyonun içine bir miktar doğal elma sirkesi eklerseniz ve bunu banyo yapmadan bir saat önce saç derinize sürüp bekledikten sonra saçınızı yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Böylece saç dökülmesi ve kepeklenmeden kurtulmuş olacaksınız. Tabi bunun dışında yapmanız gereken başka şeyler de var. Beslenme şeklinize dikkat etmelisiniz. Yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmelisiniz. Çünkü vücudunuzda oluşan vitamin eksiklikleri ve mineral yetersizliği saçınızın dökülmesine neden olabilir. Saça oldukça fazla faydası olan kantaron yağını siz de kendiniz evde yapabilirsiniz. Kurutulmuş kantaron çiçeklerini zeytinyağıyla dolu bir şişenin içine koyup bir hafta bekletin. Ağzını iyice kapatıp sıkın. Kapalıyken hava almamasına dikkat edin. Sonra suyunu süzün ve kullanın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Yan Etkileri

Yan Etkileri

Haber Bülteni