Sarı Kantaronun Yan Etkileri
15 Mayıs 2024

Sarı Kantaronun Yan Etkileri

Sarı kantaronun yan etkileri, fazla kullanımdan yahut aşırı hassasiyetinden dolayı ortaya çıkabilir. Genellikle Sarı kantaronun yan etkileri hafiftir. Ancak kişiden kişiye değişebilir.

Sarı kantaron, altın renkli çiçeğinden dolayı bu adı almıştır. Pembe ve mavi renkli olanları da vardır. Çiçeğin renklerine göre bitkinin isimleri değişmektedir.

Sarı kantaron bitkisinin tarihi pek bilinmese de Osmanlı Devleti zamanında savaşlarda yaralanan askerler için kullanıldığı, yaraların iyileşmesinde ve ağrıları dindirmede etkili olmasından dolayı pek çok kere şifa kaynağı olduğu çeşitli kaynaklardan öğrenilmiştir. Amerika'dan, Asya'ya doğal ortamda, kendiliğinden yetişen, geniş bir coğrafyada bulunabilen bir bitkidir.

Sarı Kantaron Bitkisinin İçindeki Etken Maddeler Nelerdir?

Bilindiği kadarıyla kantaronun içeriğinde; Hypericin, karoten, tanen, sarı kantaronun renk verici maddesi olan Hyperin, guercitin, uçucu yağlar, acı maddeler vitamin C, reçine ve benzeri maddeler bulunmaktadır.

Sarı kantaronun halk arasındaki isimleri; mayasıl otu, kanotu, yaraotu, binbirdelik otu ve kılışotudur.

Sarı Kantaronun Yan Etkileri Nelerdir?

Avrupa da hemen hemen hiçbir yan etki göstermeden kullanılan sarı kantaronun bilinen birkaç yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkileri şöyle sıralayabiliriz.
  • Hamilelik döneminde kullanılmaması gerektiği, hayvanlar üzerinde yapılan testlerle ortaya konmuştur. Bu testlere göre hamilelik döneminde kullanıldığında çeşitli doğum kusurlarına yol açabileceği saptanmıştır.
  • Emziren anneler sarı kantaron tüketiyorlar ise bebeklerde, uyku hali ve halsizlik ile kolik, görülebilmektedir.
  • Işığa karşı hassasiyet oluşturacağından, açık tenli kişiler, şayet kullanıyorlar ise fazla güneşe çıkmamalı ve solaryuma maruz kalmamalıdır. Hatta bazı kaynaklar, ışığa karşı duyarlılık oluşturmasından dolayı sarı kantaronu, zehirli bitki olarak sınıflandırmışlardır.
  • Ağır antidepresanlar, doğum kontrol ilaçları, tansiyon ilaçları ve astım ilaçları ile kullanılmamalıdır.
  • Sarı kantaronun şizofreni hastalarında psikoza neden olabileceği belirtilmiştir.
  • Bazı kimselerde sindirim bozukluğuna yol açtığı saptanmıştır.
  • Organ nakli yapılan hastaların bu sarı kantaronu kullanmamaları gerekmektedir.
  • Kemoterapi ve radyo terapi tedavisi gören hastaların da bu bitkiyi kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir. Tedavi bitiminden sonra en erken bir ay sonra bitkiden faydalanılabilir.
  • Siroz hastalarının kanama riskinden dolayı, sarı kantaron otunu kullanmaları tavsiye edilmez.
Sarı kantaronun yan etkileri, bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde hemen kullanımın bırakılması gerekmektedir. Doktor kontrolünde kullanımı daha uygundur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hilal

28 Mayıs 2024 Salı

Sarı kantoronun ateşe iyi geldini söylemişti bi doktor gece çocuğun vücuduna az bişey sürdüm ateşi düşsün diye ateşe faydası olmadığı gibi çocuğun vücudu isilik gibi kabardı heryeri

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Geçmiş olsun. Sarı kantoron yağı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Çocuğunuzda bu tür bir durum yaşanmış olabilir. Lütfen en kısa zamanda bir doktora başvurun ve çocuğunuzun durumunu anlatın. Ateş düşürmek için doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmak daha güvenli olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kantaron Yağı Faydaları ve Kullanımı

Kantaron Yağı Faydaları ve Kullanımı

Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kantaronun Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?