Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron çayının faydaları arasında en dikkat çekici olanı panik atak sorununa iyi geliyor olmasıdır. Öncelikle bu bitki Batı Asya ve Kuzey Afrika taraflarında çok yetiştirilmektedir. Ana vatanı ise Avrupadır ve sarı kantaronun canlı renklerde, yıldız şekline benzer çiçekleri bulunur. Çayı da hazırlanırken hem çiçeklerinden faydalanılır hem de sap kısımlarından.

Sarı kantaron bitkisi yetişmek için herhangi bir özel bakım ihtiyacı hissetmez ve yabani olarak her yerde yetişebilir. Yalnız bitki işleri uğraşan kişiler sarı kantaron bitkisi için çeşitli tarla ve bahçeler de yetiştiricilik yapmaktadır. Bitkinin en önemli faydası tam bir sakinleştirici olması ve içerisinde bulunan özel etkenler nedeniyle de anti depresan özelliği bulunmasıdır.

Bitki çaylarının tarihi çok eskiye dayansa da geçmişten bu yana sakinleşmek, zinde kalmak ve sağlık yaşam adına çok tercih edilmektedir. Özellikle bitki çaylarının hazırlanış ve demleme şekli siyah çay gibi olmamaktadır. Bu hususta herkesin ve özellikle bitki çaylarından hoşlanan kişilerin çayı hazırlarken itinalı olması gerekir. Demle süresi her çayın farklı olsa da 15-20 dakika genel olarak bir çayın demlenmesi için yeterli bir süre olmaktadır.

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir?
 • Gece uyku sırasında altına kaçırma sorununa iyi gelmektedir. Özellikle 9-12 yaşlarındaki çocuğunuz da altına ıslatma sorunu varsa gece yatmadan bir çay bardağı ölçüsünde sarı kantaron çayı verebilirsiniz. Ancak her gün değil haftada 2 veya 3 kere vermeniz yeterli olacaktır. Eğer bu sorun yetişkin birinde görülüyor ise her gün içmesinde bir sakınca yoktur.
 • Orta ve hafif dereceli olan depresyona iyi gelir.
 • Yaralanma veya hafif ev kazaları sonrasında oluşan ağrıların dindirilmesine iyi gelip ağrıyı hafifletir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir ve akşam bir fincan çayı içilip yatılırsa güzel bir uyku çekmenize yardımcı olur.
 • Karamsarlık, iyi olmayan bir ruh hali ve şüphesiz korkularınız varsa yapılan araştırmalar size bu çayın iyi geleceğini ifade ediyor. Bilhassa bitkinlik ve yorgunluk hallerinin giderilmesinde faydalıdır.
 • Menopoz sıkıntılarına karşı iyi gelir ve vücudun zinde kalmasını sağlar.
 • Stresi azaltır ve rahatlık verir
 • Anemi tedavisi gören kişilerin tedavisine destek amaçlı sarı kantaron çayı verilebilir.
 • Sarılık ve Hepatiti olan kişilere faydalıdır.
 • Göğüz ağrısından dolayı şikâyeti olan kişilerin günlük bir fincan içmesi önerilir.
 • Baş ağrısı ve migrene iyi gelir.
 • Bel ve romatizmal ağrıların giderilmesinde kullanılmalıdır.
 • Safra kesesini ve karaciğerini kuvvetlendirir.
 • Uçuğu olan kişilerin hazırlanılan çay ile uçuklu bölgesini bir pamuk ile ıslatması önerilir. Böylelikle bölgede mikrop varsa kırılacaktır ve uçukta iyileşecektir.
Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?
 • 3 çay kaşığı sarı kantaron
 • 1 su bardağı sıcak su
Nasıl Yapılır?

Öncelikle sarı kantaronun hem çiçeğini hem de sap kısımlarını çayda kullanabilirsiniz. Tazesini bulmanız mümkün ise çayını taze sarı kantaron bitkisi ile hazırlayabilirsiniz ve böylelikle daha faydalarından daha çok yararlanmış olursunuz. Ancak böyle bir imkânınız yok ise kurutulmuş olarak satın aldığınız sarı kantaron bitkisinden bir 3 çay kaşığı ölçüsünde bir bardağın içerisine alın. Üzerine ise bir su bardağı kaynar suyu ilave edip bardağın ağzına bir kapak veya çay tabağı kapatıp demlemeye bırakın.

Arzu ederseniz suyu bir pişirme kabı ya da çaydanlık da kaynatıp bitkide sıcak suyun üzerine boca edebilirsiniz. Ardından çayı 10 dakika kadar demlendirin ve ardından afiyetle tüketin. Eğer tadından hoşnut olmamış iseniz içerisine limon damlası ya da bal ilave edebilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kantaron Faydaları Nelerdir?

Kantaron Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaronun Tarihi

Sarı Kantaronun Tarihi

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?